Επιμορφωτική δράση:«Προωθώντας την καλή συνεργασία μεταξύ των μελών της σχολικής κοινότητας»

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 2ου Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Αττικής (Πράξη 1 η /15.01.2024 της Ολομέλειας) η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ70 κα Ζαχαρούλα Ταβουλάρη, συνδιοργάνωσε με το 2ο Κ.Ε.Δ.Α.Σ.Υ. Β΄ Αθήνας δύο (2) επιμορφωτικές ημερίδεςμε θέμα: «Προωθώντας την καλή συνεργασία μεταξύ των μελών της σχολικής κοινότητας» κατά τις οποίες διεξήχθησαν εργαστήρια.

Οι ημερίδες  απευθύνθηκαν στο προσωπικό των  τεσσάρων (4) δημόσιων Δημοτικών Σχολείων του Ν. Ψυχικού.

Οι ημερίδες πραγματοποιήθηκαν :

• την Πέμπτη 25 Ιανουαρίου 2024 και ώρες 08:00 -14:00, στο 2ο  ΔΗΜ. ΣΧ. Ν. ΨΥΧΙΚΟΥ για το εκπαιδευτικό προσωπικό του 1ου και 2ου Δ.Σ. Ν. Ψυχικού και
  • την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2024 και ώρες 08:00 -14:00, στο 3ο & 4ο  ΔΗΜ. ΣΧ. Ν. ΨΥΧΙΚΟΥ για το εκπαιδευτικό προσωπικό του 3ου και 4ου Δ.Σ. Ν. Ψυχικού.

Κατά την ημέρα διεξαγωγής των ημερίδων τα αντίστοιχα σχολεία δεν λειτούργησαν και η συμμετοχή των εκπαιδευτικών ήταν υποχρεωτική, αλλά και χρήσιμη για τη βελτίωση των εκπαιδευτικών πρακτικών.

Στις ημερίδες συμμετείχαν ως εισηγήτριες οι κες Αναστασοπούλου Ισμήνη ΠΕ 70  & Γκοτζη Σταυρούλα ΠΕ 70, Εκπαιδευτικοί του 13ου  Δημ. Σχ. Αμαρουσίου παρουσιάζοντας μία «Μελέτη περίπτωσης μαθητή: Δεδομένα, διαχείριση, αποτελέσματα».

Επίσης, συμμετείχαν για το 2ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Β΄ Αθήνας και ως υπεύθυνοι εργαστηρίων :

Θεοδωρέλου Χριστίνα ΠΕ70 ΕΑΕ

Σαπουντζή Σταματία ΠΕ23

Φουντουλάκη Ελένη ΠΕ30

Μπληζιώτης Κων/νος ΠΕ 70 ΕΑΕ

Κοντέλλη Μαρία ΠΕ30

Πραγια Σοφία ΠΕ02 – ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ