Διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο του 2ου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Β’ Αθήνας με θέμα : «ΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.»

Το 2ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Β’ Αθήνας, διοργάνωσε διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα:

«ΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.»,

το οποίο πραγματοποιήθηκε τις ακόλουθες ημερομηνίες (οι εισηγήσεις ήταν κοινές) :

Τρίτη 4, Απριλίου 2023  και ώρες 13.00-15.00

&

Τετάρτη 5, Απριλίου 2023  και ώρες 13.00-15.00

Στο διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο συμμετείχαν διευθυντές και εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που υποστηρίζουν μαθητές στα σχολεία ευθύνης του 2ου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Β’ Αθήνας κατά την σχολική χρονιά 2022 – 2023.

Οι επιμορφώσεις είχαν θετική αποδοχή από τους συμμετέχοντες. Η εκπαιδευτική κοινότητα εξέφρασε τους προβληματισμούς της αναφορικά με ποικίλα ζητήματα που αφορούν στην ψυχοκοινωνική και εκπαιδευτική υποστήριξη των μαθητών/τριών. Συνολικά, διασαφηνίστηκαν σημαντικά σημεία του περιεχομένου της έκθεσης αξιολόγησης του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. και δόθηκε ιδιαίτερη βάση  στους άξονες του εξατομικευμένου προγράμματος αλλά και στη συνεργασία όλης της σχολικής κοινότητας με το επιστημονικό προσωπικό του  2ου  ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Β’ Αθήνας προκειμένου να υποστηριχθούν ολιστικά οι μαθητές/ήτριες με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Οργανωτική Επιτροπή – Εισηγήτριες:

Βουγιούκα Ουρανία-Φιλόλογος ΕΑΕ, Med

Βουτυρά Μαρίνα-Ψυχολόγος, MSc research & MSc clinical